Jak to działa

Dzięki naszemu narzędziu poznasz przybliżone koszty ogrzewania domu bez zaawansowanej wiedzy i obliczeń. Jak to możliwe?

Do czego mi to potrzebne

Wiedza o tym, ile ciepła potrzebuje twój dom jest bezcenna przy modernizacji instalacji grzewczej, wymianie kotła węglowego czy remoncie domu. W ten sposób dowiesz się, że np. za daną sumę można ocieplić dach, aby obniżyć koszty ogrzewania o 1/4, zamiast wydawać te pieniądze na nowy kocioł, który takich oszczędności nie przyniesie.
Bez choćby przybliżonego pojęcia łatwo pójść za sugestiami niekompetentnych sąsiadów, sprzedawców lub producentów, fundując sobie drogi problem na lata.

O-Zet-co?

Być może kojarzysz termin OZC (Obliczenie Zapotrzebowania Cieplnego budynku) lub audyt energetyczny. To metoda obliczania ilości ciepła potrzebnej do ogrzewania budynku, a tym samym niezbędnej mocy grzewczej, ustalania klasy energetycznej budynku itp. Metoda ta jest skomplikowana i wymaga wiedzy z zakresu budownictwa, matematyki oraz umiejętności obsługi skomplikowanych programów do wykonywania obliczeń.

Do tej pory chcąc oszacować koszty ogrzewania budynku musiałeś uczyć się prowadzenia takich obliczeń samemu lub zlecać je fachowcowi za niemałą opłatą. Teraz możesz dostać zrozumiałą informację w kilka chwil i za darmo.

Dobór mocy grzejników

Rozszerzeniem szacunkowego bilansu cieplnego jest możliwość obliczenia przybliżonej mocy grzejników. Podobnie jak w przypadku zakupu kotła, kupowanie grzejników na pałę kończy się drogimi i uciążliwymi problemami. Zamiast brać zbyt duży grzejnik za radą sprzedawców lub kupować według wymiarów i koloru, możesz poznać całkiem niezłe przybliżenie mocy grzewczej dla dowolnego pomieszczenia w domu, w oparciu o podane już przez ciebie detale konstrukcyjne całego budynku.

Narzędzie do obliczania mocy grzejników znajdziesz po wyliczeniu bilansu cieplnego całego budynku w zakładce Dobór grzejników.

Kuchennym wejściem

Więc jak to działa? To nie magia. Działanie naszego narzędzia opiera się w dużej mierze na Polskich Normach, m.in: PN-EN 12831, PN-EN ISO 13370. W obliczeniach uwzględniane są warunki klimatyczne, tj. temperatury powietrza w sezonie grzewczym na podstawie średnich wieloletnich ze wskazanego regionu.

Warto zauważyć, że wyniki jakie tutaj otrzymasz, będą z natury mocno przybliżone. To narzędzie jest kompromisem między osiągalną dokładnością obliczeń, a zrozumiałością dla zwykłego człowieka. Nawet pełne obliczenia OZC nie są w 100% dokładne. Mimo to, jeśli podałeś rzetelne dane, to uzyskany wynik może być kolejną wskazówką w decyzjach inwestycyjnych. Ostatecznie jednak to ty decydujesz.

Klasyfikacja energetyczna budynków

W wynikach analizy potrzeb grzewczych twojego budynku znajdziesz informację o klasie energetycznej budynku. Jest to podział na klasy od A+ do F, określający stopień energochłonności budynku na podstawie rocznego zużycia energii przypadającego na 1m2 powierzchni użytkowej budynku. Im bliżej A+, tym lepiej.

Klasyfikacja energetyczna budynków według Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju
KlasaWskaźnik zużycia energiiOcena energetyczna
A+do 20kWh/m2 rocznieDom pasywny
A20-45kWh/m2 rocznieDom niskoenergetyczny
B45-80kWh/m2 rocznieDom energooszczędny
C80-100kWh/m2 rocznieDom średnio energooszczędny
D100-150kWh/m2 rocznieDom średnio energochłonny
E150-200kWh/m2 rocznieDom energochłonny
Fponad 250kWh/m2 rocznieDom wysoko energochłonny

W polskim prawie, w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej, taka klasyfikacja budynków nie jest zdefiniowana. Od 1999 roku istnieje jedynie wymaganie, by nowe budynki mieściły się w 150kWh/m2 rocznie.